Euroopan voiteluaineiden saatavuuspula syvenee
Hormuzinsalmen meriliikenteen häiriöt ovat hajottaneet globaalit perusöljymarkkinat. Eurooppa kamppailee niukkojen ryhmän III perusöljytoimitusten saamiseksi, kun taas Aasiassa rajusti nousseet hinnat ovat alkaneet romahduttaa kysyntää. Kauppiaiden ja markkinatoimijoiden mukaan ala on ajautunut täysin uudenlaiseen tilanteeseen.
Kriisi on paljastanut voiteluainealan voimakkaan riippuvuuden Lähi-idässä tuotettavista ryhmän III perusöljyistä. Monet markkinatoimijat olivat aliarvioineet tämän riippuvuuden ennen konfliktin alkamista.
”En usko, että kaikki ymmärsivät, kuinka riippuvainen tämä alue oli Lähi-idästä tulevista ryhmän III perusöljyistä”, Jeremy Kriska sanoi alan keskustelutilaisuudessa.
Markkinat, joilla oli aiemmin ollut jonkin verran ylitarjontaa, muuttuivat nopeasti markkinoiksi, joilta tuotteita oli vaikea hankkia. Kriskan mukaan toimittajat ilmoittivat asiakkailleen lähes välittömästi, etteivät normaalit kaupankäyntiolosuhteet enää olleet voimassa.
Pohjois-Amerikkaa ovat suojanneet sen oma ryhmän I ja ryhmän II perusöljytuotanto. Euroopan etsiessä korvaavia toimituksia materiaalia aletaan kuitenkin kuljettaa yhä enemmän Atlantin yli.
”Erityisesti Eurooppa lisää painetta yhdysvaltalaisten tuotteiden tuomiseksi alueelle, mikä tulee nostamaan hintoja myös täällä jonkin verran lisää”, Kriska sanoi.
Hän arvioi ryhmän III perusöljyjen hintojen pysyvän korkealla ainakin vuoden loppuun saakka, vaikka raakaöljyn hinnat ovat laskeneet.
Euroopasta on muodostunut toimituspulan keskus. Pitkään eurooppalaisena perusöljykauppiaana toiminut Ray Masson kertoi, että Bahrainista, Yhdistyneistä arabiemiirikunnista ja Qatarista tulevien toimitusten katoaminen on nostanut hinnat ennennäkemättömälle tasolle. Samalla ostajien on ollut mahdotonta saada riittävästi materiaalia.
”Ryhmän III perusöljystä on nyt pulaa. Se on oikea sana kuvaamaan tilannetta”, hän sanoi.
Espanjan tuotanto on korvannut vain pienen osan menetetyistä tuontimääristä, eivätkä Indonesiasta mahdollisesti saatavat lisätoimitukset todennäköisesti riitä täyttämään vajetta.
”Euroopassa on edelleen valtava pula ryhmän III perusöljyistä”, Masson sanoi.
Saatavuudesta on tullut ostajille hintaa suurempi huolenaihe. Masson kuvaili erästä toimittajaa, joka joutui kieltäytymään spot-markkinoiden tiedusteluista, koska tämän varastosäiliöt olivat tyhjät. Hänen mukaansa ostajat ovat tällä hetkellä valmiita maksamaan tuotteesta käytännössä mitä tahansa.
Jotkin voiteluainevalmistajat ovat jo alkaneet ilmoittaa asiakkailleen, etteivät ne pysty takaamaan valmiiden tuotteiden toimituksia ennen kuin toimitukset Persianlahdelta käynnistyvät uudelleen.
Aasiassa tilanne on hyvin erilainen. Petrobellin Aleksandr Borisovin mukaan alue kärsi tilanteesta ensimmäisenä, koska monet jalostamot ovat lähes täysin riippuvaisia Lähi-idän raakaöljystä eivätkä pysty helposti korvaamaan sitä muilla raaka-aineilla.
Alkuvaiheen toimituspula nosti hinnat jyrkkään nousuun sen jälkeen, kun tuottajat vetivät tarjouksensa pois markkinoilta. Intia ja Kiina auttoivat kuitenkin yllättäen vakauttamaan tarjontaa. Ne ohjasivat uudelleen lasteja, joita ei enää voitu toimittaa Persianlahden markkinoille, ja jälleenvievät perusöljyjä eri puolille Aasiaa.
”Kaikkien laatuluokkien saatavuus Aasiassa on tällä hetkellä erittäin hyvä – ryhmän I, ryhmän II ja jopa ryhmän III tuotteiden”, Borisov sanoi.
Ongelma ei enää ole tuotteiden löytäminen, vaan asiakkaiden saaminen ostamaan niitä.
”Loppukäyttäjät eivät pysty hyväksymään näin korkeita hintoja”, hän sanoi. ”He yksinkertaisesti lopettavat ostamisen tai vähentävät kulutustaan huomattavasti. Tämän seurauksena perusöljyjen kulutus ja kysyntä ovat Aasiassa lähes kokonaan kadonneet.”
Borisov lisäsi, että raakaöljyn ja perusöljyjen hintojen perinteinen yhteys on heikentynyt pandemian jälkeen. Nykyisin markkinoita hallitsevat ennen kaikkea tarjontarajoitteet.
”Markkinoiden keskeinen ongelma on edelleen sama: Hormuzinsalmi sekä tarjonnan ja perusöljytuotannossa tarvittavien raaka-aineiden puute. Se on suurin ongelma.”
Keskustelua johtanut Gabriela Wheeler sanoi häiriön laajuuden yllättäneen jopa kokeneet markkinatoimijat.
”Olen kuullut markkinalähteiden sanovan, etteivät he olisi koskaan uskoneet kokevansa mitään tällaista elinaikanaan”, hän sanoi.
Vaikka raakaöljyn hinnat ovat laskeneet huipputasoiltaan, Wheeler huomautti ryhmän III perusöljyjen hintojen pysyneen korkeina. Tämä johtuu siitä, että markkinoita rajoittaa edelleen tuotteiden fyysinen saatavuus eikä raaka-ainekustannusten taso.
Tuloksena on maailmanlaajuinen voiteluainemarkkina, jota eivät enää määritä ensisijaisesti hintaneuvottelut vaan tuotteiden saatavuus. Eurooppa kilpailee jokaisesta saatavilla olevasta toimituserästä, kun taas Aasia kamppailee sellaisten hintojen taloudellisten seurausten kanssa, joihin monilla ostajilla ei enää ole varaa.
Jutun lähde: Lubes’N’Greases, Simon Johns 6.7.2026
https://www.lubesngreases.com/lubereport-americas/11_27/european-shortage-deepens-as-asias-high-prices-choke-demand/